2045375.jpg

خودرو باز هم گران شد/حاشیه بازار ۳ میلیون تومانی برخی خودروها

0
0

به گزارش خبرنگار مهر، اگرچه خودروسازان می‌گویند که همیشه در کنار قیمتی که برای محصولاتشان تعیین می‌کنند، شرایط بازار و مصرف‌کنندگان را نیز در نظر می‌گیرند، اما چند وقتی هست که قیمت خودرو بر مدار گرانی قرار گرفته و خودروسازان تصمیم گرفته‌اند بی‌اعتنا نسبت به آنچه که در بازار می‌گذرد، قیمت را بالا ببرند. اکنون، قیمت کارخانه‌ای برخی مدل‌های خودرو گران شده و به تبع آن، بازار هم با اندکی اختلاف نسبت به این نرخ، قیمت را بالا برده است.

این روزها خرید و فروش‌ها در بازار کم‌رونق تر از گذشته شده و گرانی‌ خودرو شرایطی را فراهم کرده که به گفته نمایشگاهداران، افزایش قیمت‌ها منجر به تشدید رکود شده است. دو سالی هست که بازار خودرو رکودی عمیق و البته کم‌سابقه را تجربه می‌کند و بازار طعم گرانی‌ها را بدون اینکه رغبتی برای خرید داشته باشد، به ذائقه مصرف‌کنندگان می‌خوراند. در حالیکه هیچ زمانی سابقه استقرار چنین رکودی در بازار به چشم نمی‌خورده است.

در عین حال، چند وقتی است که خودروسازان تلاش دارند با طرح‌هایی که برای فروش‌های ویژه و اعتباری خود ارایه می‌دهند، بازار را به تحرک وادارند؛ اما مردم  نیز به این فروش‌های ویژه بی‌اعتنا شده‌اند و دیگر صفی برای خرید در نمایندگی‌ها و یا جنب و جوشی برای خرید خودرو در همان ساعات ابتدایی طرح‌های فروش وجود ندارد.

جالب این جاست که خودروسازان نیز، هر خودرویی را وارد طرح فروش‌های اعتباری نمی‌کنند و شرایط را به صورت یکطرفه و بدون توجه به خواست مشتری اعلام می‌کنند؛ به نحوی که خودروهای پرتقاضای بازار، هیچگاه در این طرح‌های فروش قرار نمی‌گیرد و همچنان، حاشیه بازار در مورد آنها وجود دارد؛ گویا خودروسازان سود خود را از بازار حاشیه‌ای برخی خودروها می‌برند و نیازی به فروش‌های ویژه برای این مدلها ندارند.

این در شرایطی است که طی روزهای گذشته، سایپا قیمت برخی از محصولات خود را افزایش داده و ایران‌خودرو هم پیشتر با حذف برخی آپشن‌ها، عملا قیمت را بالا برده بود. حال در جدیدترین مصوبه و ابلاغیه گروه خودروسازی سایپا به نمایندگی‌های فروش، قیمت تیبا مدل SX با افزایش ۷۵۶ هزار تومانی به ۲۴ میلیون و ۸۵۶ هزار تومان رسیده است؛ همچنین قیمت سایپا ۱۵۱ مدل SE با رشد ۶۱۶ هزار تومانی، معادل ۱۸ میلیون و ۶۹۶ هزار تومان تعیین شده است.

همچنین در قیمت‌گذاری جدید محصولات سایپا، قیمت برلیانس H۲۳۰ دنده‌ای با افزایش ۸۵۰ هزار تومانی معادل ۳۸ میلیون و ۹۵۰ هزار تومان و نوع دنده اتوماتیک این خودرو معادل ۴۴ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان تعیین شده است. این هفته قیمت پراید ۱۳۱ معادل ۱۰۰ هزار تومان، پژو ۴۰۵ معادل ۲۰۰ هزار تومان، پژو پارس سال ۳۰۰ هزار تومان، سمند EF۷ معادل ۲۰۰ هزار تومان، پژو ۲۰۶ تیپ ۵ معادل ۷۰۰ هزار تومان، پژو ۲۰۶ تیپ ۲ معادل ۷۰۰ هزار تومان، پژو ۲۰۶ معادل ۸۰۰ هزار تومان، دنا ۸۰۰ هزار تومان و پارس تندر ۳۰۰ هزار تومان افزایش یافت.

قیمت انواع مدل‌های خودرو در بازار

مدل خودروقیمت کارخانهقیمت بازاراختلاف قیمت
پژو ۲۰۶ اس‌دی v۸۳۷ میلیون و ۳۷۸ هزار تومان۳۷ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان۳۲۲ هزار تومان
پژو ۲۰۶ تیپ ۲۳۲ میلیون و ۶۶۶ هزار تومان۳۳ میلیون و ۸۰۰ هزار تومانیک میلیون و ۱۳۴ هزار تومان
پژو ۲۰۶ تیپ ۵ فول۳۶ میلیون و ۸۴۸ هزار تومان۳۷ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان۸۵۲ هزار تومان
پژو ۴۰۵ GLX۲۹ میلیون و ۳۸ هزار تومان۳۰ میلیون و ۳۰۰ هزار تومانیک میلیون و ۲۶۲ هزار تومان
پژو پارس AT سال ۴۵ میلیون و ۳۳۰ هزار تومان۴۸ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان۳ میلیون و ۲۷۰ هزار تومان
تندر۹۰E۲اتوماتیک۴۷ میلیون و ۳۵۲ هزار تومان۴۷ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان۴۴۸ هزار تومان
دنا۴۲ میلیون و ۵۴۹ هزار تومان۴۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومانیک میلیون و ۹۵۱ هزار تومان
سمند LX۳۰ میلیون و ۲۹۰ هزار تومان۳۰ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان۳۱۰ هزار تومان
سورن ELX۳۶ میلیون و ۲۷۳ هزار تومان۳۶ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان۱۷۳- هزار تومان
تیبا EX۲۴ میلیون و ۶۱۰ هزار تومان۲۴ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان۹۰ هزار تومان
سایپا ۱۱۱۲۰ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان۲۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان۳۰۰ هزار تومان
سایپا ۱۳۱۲۱ میلیون و ۸۵۰ هزار تومان۲۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان۶۵۰ هزار تومان
تیبا ۲۲۷ میلیون و ۳۴۰ هزار تومان۲۵ میلیون و ۹۰۰ هزار تومانمنفی یک میلیون و ۱۴۰ هزار تومان
پارس تندر۳۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان۴۰ میلیون و ۹۰۰ هزار تومانیک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان
رنو ساندرو۴۹ میلیون و ۵۰ هزار تومان۵۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان۳ میلیون و ۱۵۰ هزار تومان

ای پارسی
منبع خبر

دانرو
telegram
tarafdari

آخرین اخبار